اخبار و مقالات

شوينده ها و فناوری نانو

شوینده ها و فناوری نانو
فناوری نانو (ريز ذره)، توليد مواد، ابزارها و سيستمهای جديد با در دست گرفتن کنترل در سطوح مولکولی و اتمي براي استفاده از خواص است که در آن سطوح ظاهر مي­شود. فناوري نانو يک رشته جديد نيست، بلکه رويکردي جديد در تمام رشته هاست. براي نانوتکنولوژی کاربردهايي را در حوزه هاي مختلف از غذا، دارو، شوينده ها، تشخيص پزشکی و بيوتکنولوژی تا الکترونيک، کامپيوتر، ارتباطات، حمل­ و­نقل، انرژی، محيط زيست، مواد، هوافضا و ... برشمرده اند.

فناوري نانو (ريز ذره)، توليد مواد، ابزارها و سيستمهاي جديد با در دست گرفتن کنترل در سطوح مولکولي و اتمي براي استفاده از خواص است که در آن سطوح ظاهر مي­شود. فناوري نانو يک رشته جديد نيست، بلکه رويکردي جديد در تمام رشته هاست. براي نانوتکنولوژي کاربردهايي را در حوزه هاي مختلف از غذا، دارو، شوينده ها، تشخيص پزشکي و بيوتکنولوژي تا الکترونيک، کامپيوتر، ارتباطات، حمل­و­نقل، انرژي، محيط زيست، مواد، هوافضا و ... برشمرده اند.

شوينده ها و فناوری نانو

امروزه استفاده از فناوري نانو در بسياري فناوری نانو چگونه می تواند باعث بهبود عملکرد شوينده ها شود؟

شرکت های دانش بنيان فعال در حوزه فناوری نانو به دنبال يافتن راه هاي تازه برای بهبود کارکرد محصولات شوينده و پاک کننده ها هستند تا جهان را به مکانی پاک تر براي زندگي تبدیل کنند. این روش ها عبارتند از:

1- تولید فیلم هایی که می توانند بر روي سطوحی از قبیل میزها یا پنجره ها قرار گرفته و تمیز نگه داشتن آن ها  را آسان تر کند.

2- استفاده از نانوذرات در صابون ها و انواع مايعات شوينده که باعث می شود علاوه بر کارايي بهتر در پاک کنندگي، آسيب کمتري به محيط زيست وارد نمايد.

3- استفاده از مواد آنتي باکتريال مانند نانوذرات نقره. بايد توجه داشت نانوذرات نقره ممکن است در هنگام رهاسازی به باکتری های مفید موجود در آب های زیرزمینی مانند دریاچه ها آسیب برساند وجود دارد.

برخي از کاربردهاي فناوري نانو

  • نانوذرات اکسید تیتانیوم انرژی خود را از نور محيط مي گيرد تا باکتری هاي روی سطوح را از بين ببرد. نانوذرات اکسید تیتانیوم به دلیل توانایی استفاده از نور برای شروع واکنش شیمیایی که باعث از بین رفتن باکتری ها می شود، فوتوکاتالیست نامیده می شوند.
  • سفارشی کردن خواص ذرات به قطر چند نانومتر برای شويندگي هر چه بهتر
  • ماشین هاي لباسشویی که از یون های نقره برای تمیز کردن لباس استفاده می کند.

توسن صنعت رخشان نيز با طراحي و راه اندازي خطوط توليد انواع شوينده هاي خانگي و صنعتي و ارائه فرمولاسيون خاص، امکان توليد اين محصولات با استفاده از فناوري نانو را براي شما فراهم کرده است. براي کسب اطلاعات بيشتر در اين خصوص، کاتالوگ خطوط توليدي نانوهوم و نانوسراميک را مطالعه بفرماييد. 

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید