اخبار و مقالات

تاثیر میزان سختی آب در کیفیت مواد شوینده

سختی آب TDS

آب اصلی ترین ماده تشکیل دهنده تمامی شوینده ها می باشد. کیفیت آب مورد استفاده در فرایند تولید مواد شوینده، به شدت بر کیفیت محصول نهایی تاثیرگذار است. بر اساس تحقیقات انجام شده آب مورد استفاده در تولید مواد شوینده باید عاری از املاح سختی زا که سبب ایجاد رسوب می گردد، باشد. از جمله این مواد می توان به کلسیم، منیزیم، آهن و روی اشاره نمود.

شاخصی که برای سنجش کیفیت آب مورد استفاده قرار می گیرد TDS (Total Dissolved Solids) می باشد. این شاخص میزان کل مواد جامد از قبیل مواد آلی و معدنی را اندازه می گیرد.

محدوده مجاز این شاخص 0 تا ppm 75 می باشد. هر چه این عدد به صفر نزدیک باشد یعنی کیفیت آب و در نتیجه کیفیت مواد شوینده تولید شده بالاتر خواهد بود. میزان سختی آب با دستگاهی به نام TDS سنج اندازه گیری و کنترل می شود.

TDS Chart نمودار سختی آب

از آنجاییکه بالا بودن شاخص TDS بر شفافیت، کف دهی، غلظت و میزان پاک کنندگی شوینده تاثیر منفی دارد، از دستگاه های تصفیه آب یا دستگاه RO برای کاهش این شاخص استفاده می گردد. انتخاب نوع دستگاه تصفیه آب، تابع کیفیت آب منطقه است و باید پس از مشورت با اهل فن انتخاب شود.

مواد معدنی موثر در سختی آب

انواع سختی آب

سختی آب را به صورت کلی می توان به دو دسته تقسیم کرد:


سختی موقت آب

سختی موقت آب یا سختی کربنات که با حرارت دادن و جوشاندن آب از بین می رود. حتما تاکنون رسوب فراوان چسبیده به جداره داخلی کتری های قدیمی که برای جوشاندن آب مورد استفاده قرار می گرفت را دیده اید. این رسوبات همان املاح و مواد موجود در آب هستند که به این صورت با جوشاندن از آب جدا شده اند.

سختی دائمی آب

سختی دائمی آب که در اصطلاح به آن سختی بی کربنات می گویند به وسیله جوشاندن آب از بین نمی رود. برای از بین بردن سختی دائمی آب نیاز به دستگاه ها و روش های متنوع از جمله استفاده از دستگاه تصفیه آب، روش های شیمیایی، روش های الکتریکی و مغناطیسی داریم.

تاثیرTDS  آب بر کف دهی و پاک کنندگی مواد شوینده

بالا بودن TDS آب سبب کاهش میزان کف دهی در مواد شوینده می گردد. در واقع املاح موجود در آب با مواد شیمیایی موجود در فرمولاسیون تولید واکنش داده و سبب ایجاد مواد نامحلول و لخته می گردد. این فعل و انفعال شیمیایی سبب کاهش قدرت لکه بری و پاک کنندگی مواد شوینده می شود.

کف دهی مواد شوینده

تاثیر TDS آب بر شفافیت مواد شوینده

از آنجاییکه شاخص TDS میزان شفافیت آب را مشخص می کند ، هرچه این پارامتر پایین تر باشد مواد شوینده از شفافیت بیشتری برخوردار خواهند بود. بدیهی است بالا بودن این شاخص سبب کدورت آب و در نتیجه عدم شفافیت محصولات شوینده می گردد.

تاثیر TDSآب بر غلظت مواد شوینده

میزانTDS  آب رابطه مستقیمی با غلظت و ویسکوزیته مواد شوینده دارد به طوری که هر چه میزان این شاخص به صفر نزدیک تر باشد غلظت و چسبندگی محصولات شوینده بهتر و به دامنه استاندارد نزدیکتر می گردد .

نقش دستگاه تصفیه در کاهش TDS  آب

تاثیر تصفیه آب در کاهش میزان TDS یکی از موارد بسیار مهم می باشد. تکنیک های مختلفی از قبیل اسمز معکوس یا رزینی میزان TDS  را تا 70 ppm  کاهش داده و منجر به افزایش کیفیت مواد شوینده تولیدی شود. استفاده از تجهیزاتی مانند نانو فیلتراسیون و اولترافیلتراسیون نیز می تواند حجم زیادی از مواد جامد محلول در آب و در نتیجه TDS را کاهش دهد.

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید